Rehabilitacja uroginekologiczna – czym jest i kto powinien ją stosować?

Rehabilitacja uroginekologiczna w Polsce jest jeszcze mało znaną formą rehabilitacji realizowaną przez fizjoterapeutów. Rehabilitacja tego typu jest istotnym elementem w procesie leczenia mięśni dna miednicy. Poniżej przedstawiamy informacje, na czym polega i kto powinien zastosować rehabilitację uroginekologiczną.

Rehabilitacja uroginekologiczna – czym jest?

Głównym celem rehabilitacji uroginekologicznej jest usprawnienie mięśni dna miednicy. Ich sprawność jest niezwykle ważna, ponieważ determinują one poprawne funkcjonowanie zarówno narządów rozrodczych, jak i układu moczowego. Wiele schorzeń dotykających te obszary może załagodzić lub całkowicie wyleczyć dzięki rehabilitacji uroginekologicznej. Prawidłowe ułożenie miednicy umożliwia swobodną pracę mięśni dna miednicy, a także stawów biodrowych.

Rehabilitacja tego typu jest realizowana przez doświadczonych fizjoterapeutów. Z uwagi na istotę mięśni dna miednicy, ważne, aby taki proces rehabilitacyjny odbywał się pod okiem doświadczonego specjalisty. Wyszukanie takiej osoby jest na szczęście proste dzięki internetowi. Gdy jesteś mieszkańcem Warszawy, wystarczy jedynie wpisać w przeglądarkę kluczowe frazy typu: rehabilitacja uroginekologiczna warszawa, rehabilitacja warszawa, fizjoterapeuta warszawa czy fizjoterapia warszawa.

Rehabilitacja uroginekologiczna – kto powinien ja stosować?

Na rehabilitację uroginekologiczną warto wybrać się z dwóch powodów – profilaktyki oraz leczenia. Profilaktyka obejmuje zagadnienie ogólnej świadomości kobiet w kwestii możliwych ewentualnych problemów związanych z drogami rodnymi. Rehabilitacja uroginekologiczna jest coraz częściej wybierana przez kobiety przygotowujące do roli matki – mięśnie dna miednicy odgrywają szczególną rolę w trakcie porodu.

Leczenie za pomocą rehabilitacji uroginekologicznej jest stosowane w przypadku nocnego nietrzymania moczu czy zbyt szerokiej lub wąskiej pochwy. Z uwagi na szerokie zastosowanie tej rehabilitacji, wiek pacjentek nie ma znaczenia.