Ortopeda – kim jest osoba o takim zawodzie i czym się zajmuje?
Boli Cię kolano? W takiej sytuacji pomoże Ci ortopeda. Zajmuje się on schorzeniami związanymi z narządem ruchu. Jego pacjentami są zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Z poniższego artykułu dowiesz się, kim jest i czym się zajmuje ortopeda.
Ortopeda – kim jest i ja czym się zajmuje?
Ortopeda to osoba będąca lekarzem posiadającym kwalifikacje z zakresu chirurgii dziecięcej lub ortopedii i chirurgii urazowej. Programy studiów tych specjalizacji obejmują kwestie związane z chorobami narządu ruchu. Po ukończeniu konkretnej specjalizacji ortopeda ma wiedzę i prawo do leczenia dzięki stosowaniu metod zachowawczych, jak i operacyjnych wszelkich chorób narządu ruchu. Co więcej, w trakcie kształcenia lekarze ortopedzi zyskują również wiedzę z zakresu rehabilitacji.
Ortopeda w swojej pracy skupia się na układzie kostnym i jego nieprawidłowościach występujących u pacjenta. Ściślej mówiąc ortopeda to osoba zajmująca się wszelkimi schorzeniami, aby przywrócić pacjenta do pełnej sprawności ruchowej. Ortopedzi pracują zazwyczaj w poradniach ortopedycznych.
Przed zgłoszeniem się na konsultację warto skorzystać z usług doświadczonego ortopedy. W szukaniu na pewno może pomóc internet. Wpisując kluczowe frazy do wyszukiwarki tj. ortopeda dziecięcy Gdańsk, ortopeda dziecięcy warszawa, ortopeda warszawa, szybko znajdziemy specjalistę w miejscu swojego zamieszkania.
Ortopeda – w jaki sposób pomaga dzieciom?
Jak już wspomnieliśmy, ortopedzi leczą zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. O istocie tego zawodu, świadczy konieczność wizyty rodziców u tego specjalisty z noworodkiem już w ciągu miesiąca od narodzin. Celem takiej wizyty jest wykluczenie u noworodka dysplazji stawów biodrowych.
Poza powyższą wizytą do ortopedy również trafiają niemowlęcia, które borykają się z wadami budowy mózgoczaszki, zniekształceniami mózgoczaszki czy deformacjami kończyn dolnych lub górnych. Działalność ortopedy jest skierowana również do dzieci będących w późniejszych wieku, które mają wady postawy np. skoliozę czy boczne skrzywienie kręgosłupa.
Ortopeda – jak pomaga dorosłym?
Drugim rodzajem pacjentów ortopedy są dorośli. Pomoc tego lekarza skupia się przede wszystkim na leczeniu stanów pourazowych oraz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W przypadku stanów pourazowych ortopeda zajmuje się przykurczami czy ograniczeniami ruchomości, natomiast mówiąc o zwyrodnieniach kręgosłupa, leczy on duże bolesności czy ograniczenia ruchowe.