Ortopedia – czym jest i jakimi dolegliwościami się zajmuje?

Szukasz lekarza, który zadba o Twoje bolące plecy? Zatem musisz umówić się do lekarza z dziedziny ortopedii zajmującego się schorzeniami narządu ruchu. Czym zajmuje się i jakie dolegliwości leczy Ortopedia? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ortopedia – czym jest i jakimi dolegliwości się zajmuje?

Ortopedia to dziedzina medycyny skupiająca się na dolegliwościach związanych z narządem ruchu. Lekarze posiadający taką specjalizację to ortopedzi. Z uwagi na działalność wokół układu kostnego każdy z nas, chociaż raz w życiu zetknie się z takim specjalistą.

Ortopedzi zazwyczaj przyjmują swoich pacjentów w gabinetach ortopedycznych. Ich pacjentami są zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, ponieważ ortopedia zajmuje się schorzeniami występującymi w każdym wieku. Dziedzina ta ściślej mówiąc, zajmuje się chorobami zwyrodnieniowymi stawów (pojawiające się wraz z wiekiem), urazami narządu ruchu (kontuzje stawów czy mięśni), chorobami zapalnymi i neuropatiami (spowodowanymi przeciążeniami organizmu), deformacjami nabytymi kończyn czy schorzeniami kręgosłupa (występującymi u dzieci i dorosłych). Jak widać, zakres ten dziedziny medycyny jest ogromny, co wymagało utworzenia wielu specjalizacji.

Ortopedia – strażnik układu ruchu

Ortopedia jest dyscypliną medyczną, która wyróżnia się dynamicznym rozwojem wiedzy z zakresu leczenia schorzeń związanych z układem kostno-stawowym, mięśniami, więzadłami, kończynami dolnymi i górnymi oraz układem nerwowym. Obszerna pula medycznych zagadnień wymusiła konieczność utworzenia wielu specjalizacji. Pozwoliło to wykształcenie się wielu specjalistów zajmujących się zarówno dużymi, jak i małymi schorzeniami.

Podczas rozwoju tej dziedziny pierwsi ortopedzi zajmowali się głównie schorzeniami występującymi u niemowląt oraz dzieci. Obecnie ortopedia zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem pacjenta w każdym wieku. Dlatego dzisiejsi ortopedzi, dzięki wiedzy przywracają wielu pacjentów do pełnej sprawności, co nie było możliwe jeszcze kilkadziesiąt lat temu.